Turistika

Je jedným zo smerov, ktorý sa v tejto oblasti môže rozvíjať sústavne a má veľkú perspektívu. Ide o tzv. "zelenú turistiku". K tomu sa môžu kombinovať letné a zimné aktivity. V zime je možné zvýšiť atraktivitu lyžiarskych bežeckých trás (pomocou snežných skútrov) a zlepšiť kvalitu vlekov na Homôlke.
V obci sú dobré podmienky pre rozvoj agroturistiky, sú tu krásne turistické a cykloturistické trasy.
Celý komplex cyklotrás v regióne sa skladá z Cyklookruhu Medzihorie, Bojnického cyklookruhu a Hornonitrianskej cyklomagistrály ako základných cyklotrás a 11 cyklospojok a radiál, ktoré umožňujú cykloturistom navštíviť najzaujímavejšie a najpríťažlivejšie miesta v regióne.

Cykloturistické trasy:

 Na trhu cestového ruchu je región horná Nitra známy najmä vďaka svojmu klenotu - Bojnickému zámku. Bojnický zámok je národou kultúrnou pamiatkou a zároveň sídlom Krajského nitrianského múzea, ktoré bolo zriadené v roku 1950. Zámok patrí medzi najkrajšie pamiatkové objekty na Slovensku. Prvá písomná zmienka o jeho existencii je z roku 1113 v listine zoborského opátstva.

K záujmu širokej verejnosti prispievajú i viaceré organizované podujatia, ako napr. Medzinárodný festival duchov (od roku 1994 sa koná pravidelne na prelome mesiacov apríl a máj), Rytierske dni, Valentínsky víkend, Vianoce na zámku, Rozprávkový Bojnický zámok a pod. Viac informácií na www.bojnicecastle.sk

V Bojniciach môžete ďalej navštíviť zoologickú záhradu,ktorá bola založená v roku 1955. Ide o najstaršiu a najznámejšiu zoologickú záhradu na Slovensku. Jej rozloha je 42 ha. Otvorená je každý deň. Návštevníci majú možnosť vidieť množstvo druhov cicavcov, vtákov, rýb, plazov a obojžívelníkov a bezstavovcov.

Turistické a cykloturistické trasy Vám ďalej umožňujú vychádzky do okolitých obcí Čierna Lehota, Trenčiaske Teplice, Zliechov a Čičmany. Práve v tejto obci sa môžete stretnúť so starobylou a unikátou architektúrou - maľovanými drevenicami a svojráznymi folklórymi tradíciami.

Možnosť kúpania je v Rudnianskej priehrade, vzdialenej od obce 15 km, a tiež v neďalekých kúpaliskách v Novákoch a Bojniciach.

 

 

Priložené dokumenty
DátumNázovVeľkosť a typ
13. 04. 2018  cyklotrasy335 kB [pdf]
13. 04. 2018  cykloturistické trasy v regióne horná Nitra325 kB [pdf]
Vytlačené z webovej stránky http://www.valaskabela.sk/
Stránku vytvorilo r65 studio s.r.o., J.Mikulku 7, 963 01, Krupina, www.r65studio.sk / 0908 519 314.
Obsah generuje redakčný systém AdministriX.