Folklórna skupina Belanka

Výšivka folklórneho súboru Belanka

FS Belanka bola založená v roku 1984 pod hlavičkou Miestneho kultúrneho strediska vo Valaskej Belej. Prvý svoj program nazvali „Aká to bola dedina“ pod organizačným vedením vtedajšieho riaditeľa MKS Milana Chudého.

Zakladajúci členovia:Emília Repková, Anna Dušičková, Emília Golejová, Angelika Ranušová, Jozefína Gážiová, Helena Tupá, Pavlína Kodajová, Františka Luchavová, Marta Vrtíková a Eva Baginová, hudobný doprovod – Vladimír Čavojčin, hovorené slovo – Elena Kopčanová, Elena Obuchová, Zuzana Plekancová a Juraj Sondor.

V roku 1984 sa FS s programom "Aká to bola dedina" zúčastnili okresnej súťaže, kde získali 1. miesto a oblastného kola vo Zvolene, kde sa umiestnili na 2 mieste. Vystúpili aj na I. folklórnych slávnostiach v Kamenci pod Vtáčnikom, kde za pásmo pracovných piesní získali vysoké odborné ohodnotenie. Od roku 1991 viedol FS Anton Janák spolu s manž. Zitou. V tom čase mala FS 16 členov v tanečnej zložke, 19 členov v speváckej zložke a 11 členov v hudobnej zložke. V tomto roku bola založená Kronika FS Belanka. Každoročne sa FS zúčastňuje letných a zimných hornonitrianskych folklórnych slávností.

V rokoch 1993 - 1996 bola vedúcou FS Belanka Mgr. Alena Baginová, od roku 1997 folklórna skupina pracuje pod vedením Eleny Kopčanovej.

Členovia FS Belanka vystupujú pri rôznych slávnostných príležitostiach. Pripravujú tradičné programy na fašiangy, fašiangový sprievod obcou, stavanie mája, Deň matiek, Vianočné vystúpenie a pod.

Letné slávnosti belianskej a rudnianskej doliny

V roku 2006 sa uskutočnil 1. ročník Letných slávností belianskej a rudnianskej doliny,ktorých sa zúčastnili folklórne skupiny: Belanka z Valaskej Belej, Vrchárka z Čavoja, z Temeša, Rokôška z Nitrianskeho Rudna a Novejsanka z Diviackej Novej Vsi.

V auguste 2007 sa členovia FS zúčastnili 2. ročníka Letných slávností belianskej a rudnianskej doliny,ktoré sa konali v blízkej obci Čavoj. Návštevníkov slávnosti potešili zmesou belianskych piesní a tancov.


Programové čísla FS Belanka

1. Sklenári

2. Opáčky

3. Svadba - 1. časť

4. Svadba - 2. časť

5. Dožinky

6. Tri krále

7. Fašiangy

8. Pochovávanie basy

9. Na Ondreja

10. Páračky

11. Vianočné zvyky
Vytlačené z webovej stránky http://www.valaskabela.sk/
Stránku vytvorilo r65 studio s.r.o., J.Mikulku 7, 963 01, Krupina, www.r65studio.sk / 0908 519 314.
Obsah generuje redakčný systém AdministriX.